پس از برگزاری اولین و تنها دوره ی جشنواره ای تحت عنوان "فستیوال جامع دانشگاه هنر"، دانشجویان ورودی سال 82 با درمیان گذاشتن اعتراض خود با دکتر سیدمحسن هاشمی (از اساتید دانشکده سینما-تئاتر) درمورد پذیرفته نشدن فیلم هایشان در جشنواره با پیشنهادی از سوی ایشان مواجه شدند که موجب رقم خوردن یکی از بهترین رویدادهای دانشجویی-هنری کشور شد.

با استقبال دانشجویان از پیشنهاد استاد هاشمی تدارک اولین دوره ی برگزاری جشنواره ای توسط خود دانشجویان سال اولی آغاز گشت. نخستین و بزرگترین اصل برگزاری جشنواره، این بود که جشنواره باید کاملا دانشجویی باشد و توسط خود دانشجویان برگزار و اداره شود، دومین اصل مهم این جشنواره برگزاری آن توسط دانشجویان سال اولی بود، که این دو اصل پس از گذشت چندین سال و با وجود فراز و فرودهای بسیار هیچگاه فراموش نشدند و یکی از نقاط اصلی تمایز این جشنواره با دیگر جشنواره های کشور گردیدند. در این میان با توافق بچه ها محمد حدادی به عنوان دبیر جشنواره و هوتن حقشناس، ترانه ثقفی، فرخ سلطانی و علی شفیعی به عنوان اعضای برگزارکننده ی جشنواره انتخاب شدند، که البته حمایت های جناب استاد هاشمی را در برگزاری این جشنواره نمی توان نادیده گرفت.

در نهایت نام جشنواره یک روز قبل از تحویل طرح پیشنهادی به جلسه ی شورای فرهنگی دانشگاه و به پیشنهاد علی محفوظی نژاد (دانشجوی ورودی٨٢) «نهال» نامیده شد. دوره ی اول با حضور یازده فیلم و در مجموع سه جایزه برگزار شد. در این دوره از جشنواره ی نهال نمایشگاه عکس نیز به صورت غیررقابتی برگزار گردید.

 

 

نهال اول

دبیر جشنواره: محمد حدادی

داوران: فرهاد توحیدی . احمد ضابطی جهرمی

  • بهترین فیلم: تلفن بی موقع ساخته سجاد آوینی
  • بهترین کارگردانی: سجاد آوینی برای تلفن بی موقع
  • بهترین فیلمنامه: با هیچکس نوشته میثاق بحرالعلومیان

 

نهال دوم                                                                                                                    

دبیر جشنواره: محمد حدادی

داوران: رخشان بنی اعتماد. کیومرث پوراحمد. حبیب رضایی. محمد دهقان پور         

  • بهترین فیلم: سه شنبه ی سی ام ساخته میلاد ثابت کار
  • بهترین کارگردانی: هوتن حق شناس. علی شفیعی. فرخ سلطانی برای فیلم واریاسیون
  • بهترین فیلمنامه: سیاه مشق نوشته علیرضا باقری
  • جایزه ویژه ی هیئت داوران: انیمیشن خاطرات یک درشکه چی ساخته ی هوتن حق شناس/ابوالفضل طالونی برای فیلم مردن در جای دیگری
  • محمد حدادی برای تصویربرداری فیلم سه شنبه سی ام

 

 

نهال سوم    

دبیر جشنواره: غیاث الدین ایرانمدار

داوران: کیومرث پوراحمد. جهانگیر کوثری. پرویز شهبازی. بهرام دهقانی. مهدی هاشمی

  • بهترین فیلم داستانی: برش ساخته بابک خرم دین
  • بهترین فیلم سال اولی: آقای روزنامه باطله ساخته وحید شیخی یگانه
  • دیپلم افتخار: سیما علی پور برای فیلم آبی و رابی
  • بهترین فیلم انیمیشن: دیپلم افتخار به سجاد آوینی برای فیلم کالیگولا
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: آقای میم در مرکز دنیا ساخته فرخ سلطانی.هوتن حق شناس. و علیرضا شفیعی
  • جایزه ویژه ی هیئت داوران: فرخ سلطانی. هوتن حق شناس. علیرضا شفیعی. برای فیلم پروژه

 

نهال چهارم

دبیر جشنواره: مهدی تیموری

داوران: شادمهر راستین. حسن دزواره. هوشنگ گلمکانی. کامبوزیا پرتوی. حمید دهقانپور

  • بهترین فیلم داستانی: میتواند بدون نام باشد ساخته ی کاوه قهرمان
  • بهترین فیلم سال اولی: بدون عنوان ساخته سوگل رضوانی  
  • بهترین فیلم مستند: در اتاق بسته ساخته رویا مجدنیا
  • بهترین فیلم انیمیشن: کروات کتانی ساخته فرزانه زینلی
  • بهترین فیلم سه دقیقه ای:آرامش انفجاری ساخته ساناز خرسندی
  • بهترین فیلم تجربی: خلوت اشیا ساخته علی رشیدی فر
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:داستان شب بولوار ساخته مهران ولی پور

 

 

نهال پنجم

دبیر جشنواره: آناهیتا قزوینی زاده

داوران: کمال تبریزی. محمد آلادپوش. احمد الستی. مصطفی خرقه پوش. شادمهر راستین. حمید دهقانپور

  • بهترین فیلم داستانی: انتخاب نشد!
  • بهترین فیلم سال اولی: آخرین راه این سرزمین لعنتی ساخته مصطفی اوصانلو و کوشا خدابنده لو
  • بهترین فیلم مستند: سفر ساخته ی علی رشیدی فر و مشهد قالی ساخته حامد نوبری
  • بهترین فیلم انیمیشن: "folish" ساخته راضیه فرمانی
  • بهترین فیلم تجربی: سیب ساخته ی نگین خزاعی و شیوا شروه.
  • بهترین فیلم سه دقیقه ای: "come with me" ساخته الهام نیکو
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: فیلم اول ساخته پناه پناهی

 

 

نهال ششم

دبیر جشنواره: مرتضی حسینی گلکار

داوران: کیانوش عیاری. نازنین مفخم. بایرام فضلی. فرهاد توحیدی. امید روحانی. 

  • بهترین فیلم داستانی: لباسی برای صدف ساخته مریم صادقی زاده
  • بهترین فیلم سال اولی: بی تفاوتی ساخته ی سعید رستمی
  • بهترین فیلم مستند: ی مثل یعقوب ساخته محمد مختاریه
  • بهترین فیلم انیمیشن: کارول ساخته ی امیرحسین هاشمی و کوشا خدابنده
  • بهترین فیلم تجربی: بازگشت ساخته سید مهدی احمدپناه
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: خوشبختی بدون مواد مخدر ساخته ی اسفندیار ترکمن راد و سپهر وکیلی

 

 

نهال هفتم

دبیر جشنواره: سمانه کاوندی

داوران: همایون پایور. بهرام دهقانی. حمید نعمت الله. حمیدرضا صدر. مینو فرشچی

  • بهترین فیلم داستانی: فقط کمی نور ساخته حامد نوبری
  • بهترین فیلم سال اولی: دستها در دست تعمیرند ساخته ی سهندکبیری خداداد، صدف صدری و آرام طهماسبی
  • بهترین انیمیشن: آدم و حوا ساخته ی آران پیراینده
  • بهترین فیلم تجربی: تن بداران ساخته میراحسان احمدی و نازنین هنرخواه
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: فقط کمی نور ساخته حامد نوبری

 

 

 

 

نهال هشتم

دبیر جشنواره: آزاده موسوی

داوران: رخشان بنی اعتماد،واروژ کریم مسیحی،کامبوزیا پرتوی،شهرام مکری،ابراهیم مختاری،حمید فرخ نژاد، بایرام فضلی

  • بهترین فیلم داستانی: رها ساخته پیمان نعیمی و امیر پارسا مهر
  • بهترین فیلم مستند: ننو ساخته احسان شادمانی
  • بهترین فیلم انیمیشن: سر و پند ساخته نجمه بهنام نیا و آواز مینا ساخته مهدی آقاجانی
  • بهترین فیلم تجربی: اسرار آواز ساخته ارسلان طاهری و شقایق صاحبکار
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: رها ساخته پیمان نعیمی و امیر پارسامهر
  • جایزه ویژه هیئت داوران: فیلم گردش ساخته حامد رجبی/ بازی فرزاد رنجبر نظری برای فیلم بادبادک ترسو

 

 

نهال نهم

دبیر جشنواره: مصطفی مصطفوی

داوران: مرتضی پورصمدی، محمدرضا موئینی، بهرام توکلی، فردین صاحب زمانی، بهنام بهزادی، پانته آ بهرام و علیرضا گلپایگانی

  • بهترین فیلم داستانی: آناهیتا قزوینی زاده برای بچه وقتی بچه بود.
  • بهترین فیلم سال اولی: فهیمه آقاحسنی برای فیلم کمی زندگی احسان زیورعالم برای فیلم پنجه، کوکی، شیار
  • بهترین فیلم مستند: محسن استاد علی برای فیلم عادت میکنیم
  • دیپلم افتخار: محمد علی یزدان پرست برای فیلم کوچو
  • دیپلم افتخار: امیرمحمد خوارزمی برای فیلم پژواک سرزمین من
  • بهترین انیمیشن: مهدی آقاجانی برای فیلم اینسان/ مونا عبدالله شاهی برای فیلم خط قرمز
  • بهترین فیلم تجربی: مرضیه سیدصالحی برای فیلم سوار کوچک من
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: حامد اکرمی برای انیمیشن کرماندو
  • جایزه ویژه ی هیئت داوران: فرشته پرنیان برای فیلم بعد از کلاس
  • جایزه بهترین فیلم به انتخاب آکادمی نهال: سمیرا نوروزی برای فیلم بارون که بند بیاد

 

نهال دهم

دبیر جشنواره: ناره رستمیان

داوران: امیرشهاب رضویان، مرتضی رزاق‌کریمی، مجید برزگر، امیرمحمددهستانی، صابر ابر، هومن بهمنش، سعید قطبی‌زاده، حسن حسن‌دوست

  • بهترین فیلم داستانی: مراسم ساخته  سعید روستایی
  • بهترین فیلم سال اولی: دوسو ساخته بهرام عمرانی
  • بهترین فیلم مستند: بی بی ساخته  سید حامد نوبری/ دم صبح ساخته محسن استاد علی مخملباف
  • بهترین انیمیشن: دیدی چه خوب میگم ساخته حمیدرضا بیات/ جهنم دره ساخته گلرخ الوان دارستانی
  • دیپلم افتخار: تنهایی نازی ساخته ایمان فراهانی
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: تنهایی نازی ساخته ایمان فراهانی
  • جایزه وِیژه پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل: نامو ساخته صلاح صالحی
  • بهترین فیلم به انتخاب آکادمی نهال: آوا ساخته سهند کبیری
  • جایزه ویژه ی هیئت داوران: فردا صبح ساخته محمد نجاریان داریان/ جاده فرعی ساخته محمد نصیری

 

نهال یازدهم

دبیر جشنواره: علیرضا قاسمی

داوران: بهرام دهقانی، بهرام بدخشانی، شهاب الدین عادل، بهرام عظیم پور، بهرام توکلی

داوران فیلم سال اولی: رخشان بنی اعتماد، حبیب رضایی، پیمان معادی

  • بهترین فیلم داستانی: حذف اضطراری
  • دیپلم افتخار: نجس
  • بهترین فیلم مستند: سنگ شکن گلون آباد
  • دیپلم افتخار: آک آپ آس
  • بهترین فیلم انیمشن: آلزایمر
  • دیپلم افتخار: دخترک آت آشغالی
  • بهترین فیلم تجربی: سایه‌ها هر کجا می‌خواهند می‌روند
  • بهترین فیلم سال اول: شال
  • بهترین فیلم نیمه بلند: مشترکا خون مردگی و خیابان خیلی خلوت
  • بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: خون مردگی
  • جایزه ویژه هیات داوران: خیابان خیلی خلوت /خانم گل میخکی
  • جایزه آکادمی: انیمیشن خانم گل میخکی ساخته سارا طبیب‌زاده
  • جایزه ویژه دبیر جشنواره: نجس
  • جایزه بخش موضوع ویژه: التیام
     

 

ثبت نام ورود به حساب کاربری
دریافت فایل فراخوان

خبرها و اطلاعیه‌ها

۱۲ خرداد ۱۳۹۴

گزارشی از اختتامیه دوازدهمین جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال

اختتامیه دوازدهمین دوره ی جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال،دیشب در تالار ایوان شمس با حضور جمعی از دانشجویان و فیلمسازان جوان و هیئت داوران و انتخاب جشنواره برگزار شد.

۱۱ خرداد ۱۳۹۴

اختتامیه جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال

آیین اختتامیه جشنواره نهال امروز، یازدهم خردادماه و در ساعت ۵ عصر در تالار ایوان شمس برگزار خواهد شد.

۱۰ خرداد ۱۳۹۴

خبر فوری- لیست نامزدهای دوازدهمین جشنواره دانشجویی نهال معرفی شد

لیست نامزدهای دوازدهمین جشنواره دانشجویی فیلم نهال معرفی شد

۶ خرداد ۱۳۹۴

هیئت داوران جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه نهال معرفی شدند/ خسرو سینایی امروز به نهال می آید

دوازدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال که از روز دوشنبه آغاز به کار کرده است، هیئت داوران خود را معرفی کرد.

۵ خرداد ۱۳۹۴

دریافت فیلم شناخت جشنواره

دریافت فیلم شناخت جشنواره

۵ خرداد ۱۳۹۴

خسرو سینایی فردا به نهال می آید

فردا (چهارشنبه) نمایش فیلم های شرح حال، سردی آهن، حاج‌مصور‌الملکی و گیزلا ساخته ی خسرو سینایی به همراه جلسه ی پرسش و پاسخ با حضور فیلمساز

۳ خرداد ۱۳۹۴

خبر فوری - لیست اکران فیلم های جشنواره اعلام شد

لیست زمانبندی اکران فیلم های جشنواره در سالن فارابی، خانه هنرمندان و خانه سینما اعلام شد.

۳ خرداد ۱۳۹۴

افتتاحیه جشنواره فیلم کوتاه نهال و بزرگداشت علی حاتمی، چهارم خرداد و در ایوان شمس برگزار خواهد شد.

آیین افتتاحیه این جشنواره روز دوشنبه، چهارم خرداد ماه ودر ساعت پنج عصر در تالار ایوان شمس برگزار خواهد شد.

۲ خرداد ۱۳۹۴

خسرو سینایی و منوچهر انور به نهال می آیند

دوازدهمین دورۀ جشنوارۀ فیلم دانشجویی نهال، گزیده‌ای از فیلم‌های تجربی تاریخ سینمای ایران را در بخش جنبی جشنواره به نمایش در می آورد.

۱ خرداد ۱۳۹۴

اعلام اسامی هیئت داوران بخش پوستر و آثار راه یافته به بخش مسابقه

عرفان سبزی پور، دبیر بخش عکس و پوستر دوازدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال، ضمن اعلام اسامی هیات داوران بخش پوستر، از حذف بخش عکس به علت کیفیت پایین آثار ارسالی به جشنواره خبر داد.